Finanstilsynet
English
Job & Karriere
Nyhedscenter
Kontakt
Søg
Regler & Praksis
Indberetning
Tal & Fakta
Temaer
Om os
Dokumentmappe (0)
?
letter
bolt_letter
print
Forside
>
Nyhedscenter
>
Pressemeddelelser
>
Arkiv
>
2008
>
Finanstilsynet suspenderer handel med aktier i Europeinvestment
Pressemeddelelser
Arkiv
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
Advarsler mod ulovlig virksomhed
Sektornyt
Internationale nyheder
Fotogalleri
Pressepolitik
Pressekontakt
Finanstilsynet suspenderer handel med aktier i Europeinvestment
Finanstilsynet har i dag med øjeblikkelig virkning suspenderet handelen med aktier i Europeinvestment A/S, der er optaget til handel på NASDAQ OMX Copenhagen A/S. Sagen har været forelagt Fondsrådet.
Handelen med aktien bliver suspenderet, fordi tilsynet ikke længere vurderer, at Europeinvestment er i stand til at opfylde sine oplysningsforpligtelser til markedet. Således har selskabet ikke aflagt halvårsregnskab, og selskabets revisor er fratrådt, uden at selskabet selv har oplyst dette til markedet.
Derudover er der væsentlig usikkerhed om selskabets ledelse og afvikling, da selskabets likvidator er fratrådt, uden at det er oplyst, hvorvidt der er udpeget en ny. På den baggrund vurderer Finanstilsynet, at der er stor risiko for, at investorerne ikke har det nødvendige grundlag for at træffe beslutninger om køb eller salg af selskabets aktier.
NASDAQ OMX Copenhagen har tidligere besluttet at slette Europeinvestment-aktien fra handel med virkning fra 4. november 2008.
Se afgørelsen her
Kontaktperson:
Camilla Søborg
Direkte tlf.nr.:
33 55 82 68
Oprettet d. 24.07.2003 og sidst redigeret d. 26.09.2008
Tilføj til dokumentmappen